Filters
Ustawienia
Wyszukiwanie
Woda w domu ze studni czy z sieci?

Woda w domu ze studni czy z sieci?

Woda w domu ze studni czy z sieci?

  1. Jaką wodę wybrać?

W domu jednorodzinnym wybór rodzaju wody używanej do picia, kąpieli czy podlewania ogrodu jest sprawą kluczową. Wybór ten wpływa na dalsze życie wszystkich domowników i na ogół nie podlega już zmianie. Decyzję należy podjąć na etapie projektowania domu, aby odpowiednio dopasować instalację wody do źródła jej dostarczenia oraz przemyśleć odpowiednio wcześniej sposoby poprawy jej jakości – czyli uzdatniania wody. Zarówno woda z sieci miejskiej sieci wodociągowej jak i ze studni wymaga uzdatniania. Może bowiem zawierać bakterie, drobnoustroje, zanieczyszczenia stałe, żelazo oraz inne związki występujące bądź w rurociągach przesyłowych sieci miejskiej, bądź w studni głębinowej. Na etapie inwestycji nie warto oszczędzać na źródle wody – niewłaściwy wybór spowoduje obniżenie jakości życia w domku jednorodzinnym oraz dodatkowe i stale rosnące koszty (prawdopodobnie nikt nie słyszał o obniżce cen wody).

  1. No to może woda z wodociągu – uzdatniona, rzecz jasna?

Jest to najwygodniejszy sposób zaopatrzenia domku jednorodzinnego w wodę. Na etapie projektowania wystarczy przewidzieć wykonanie przyłącza z sieci miejskiej, na wejściu wody do budynku wykonać punkt pomiarowy z wodomierzem i izolatorem przepływu zwrotnego klasy EA, uzdatnić wodę za pomocą stacji zmiękczania wody wyposażoną w filtry sznurkowe lub filtry piankowe i gotowe. Ale… no właśnie. Wodę używamy nie tylko do picia czy kąpania, ale też do podlewania ogrodu. A to często dodatkowo kilkaset metrów sześciennych rocznie. Przy cenie średnio 6zł/m3 to dużo. Dodatkowo dochodzi koszt 7zł/m3 ścieków (nie dotyczy podlewania ogrodu).

Woda wodociągowa jest bardzo dobrze uzdatniona na wyjściu ze stacji pomp. Ale potem przesyłana jest rurami, z których część pamięta jeszcze czasy wojny. To, co się dzieje z wodą na odcinku od stacji do domu to zagadka i loteria. Uzdatnianie wody jest konieczne! Można to zrobić za pomocą stacji uzdatniania wody , np. VITECO Carbon 30, którą wyróżnia zintegrowany system usuwania niewłaściwego smaku i zapachu wody na wbudowanej kolumnie węgla aktywnego. Dodatkowo użytkownicy sieci miejskiej są narażeni na wahania ciśnienia wody albo całkowity jej brak w okresie okresowych remontów sieci.

  1. Woda z własnej studni głębinowej.

To rozwiązanie wymaga nieco więcej wysiłku i nakładów na inwestycję, ale… no właśnie. Dobrze zaprojektowana i dobrana do potrzeb pompa głębinowa oraz zestaw hydroforowy dadzą doskonałe rezultaty finansowe i pełną niezależność w zaopatrzeniu wody do domku. W połączeniu z przydomową oczyszczalnią ścieków koszty zaopatrzenia w wodę spadają prawie do zera. A przecież od tych kosztów odpada wykonanie przyłącza wodociągowego i opomiarowanie za pomocą wodomierzy. Oczywiście niezbędna również jest stacja uzdatniania i VITECO Carbon 30 sprawdzi się doskonale i w tym przypadku. Zagrożenie bakteriami eliminuje się poprzez prawidłowe wykonanie studni wierconej oraz ewentualne zamontowanie na wejściu wody do budynku lampy UV. W polskich warunkach inwestycja w studnię głębinową zwraca się po około 10 latach. Żywotność pompy i hydroforu dobrej marki np. Wilo to 25-30lat.

Więc na pewno trudno stracić na takim rozwiązaniu. Czy ma wady? Jak wszystko. Potrzebuje do pracy energii elektrycznej, ale w obecnych czasach stabilność sieci prądu jest bardzo wysoka.

  1. Nasza rekomendacja.

Zdecydowanie uzdatniona woda ze studni głębinowej. W połączeniu ze stacją VITECO Carbon 30 stanowi układ idealny.

https://protor.pl/zmi%C4%99kczacz-viteco-exclusive-carbon-30l

Komentarze
29.11.2023 03:41
They have to have the desire to do it <a href=https://sildenafi.cfd>side effects to viagra</a>
20.08.2024 00:04
<a href=http://cialis.lat/discover-the-best-prices-for-cialis>cialis with dapoxetine</a> Among the disorders that produce this condition are Congenital disorders
Pozostaw komentarz
banner

Popularne

Loading...