Filters
Ustawienia
Wyszukiwanie
Zagospodarowanie deszczówki

Zagospodarowanie deszczówki

Zagospodarowanie deszczówki

Wydawać by się mogło, że Ziemia ma nieprzebrane zasoby wody, bo zajmuje ona aż 71% powierzchni naszej planety. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy zastanowimy się, ile z niej nadaje się do picia. Okazuje się, że to niecały 1%. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad miliard ludzi na świecie nie ma w ogóle dostępu do czystej wody pitnej, a w Polsce mamy najniższe w Europie zasoby wody przypadające na jednego mieszkańca (1,7 tys. m3). Warto zacząć oszczędzać wodę już dziś – zwłaszcza, że coraz częściej odczuwamy efekt suszy - żeby w przyszłości nie zabrakło tego najcenniejszego surowca. Można to robić na wiele sposobów - jednym z nich jest zbieranie wody opadowej, którą wykorzystuje się zarówno w domu jak i w ogrodzie. Takie ekologiczne rozwiązanie jest stosunkowo niedrogie i co najważniejsze, w dłuższej perspektywie przyniesie korzyści dla środowiska naturalnego.

Jak zapewnić sobie dostęp do darmowej wody?

Czy wiesz, że podczas 5-minutowego deszczu z dachu o powierzchni około 100 m2 można zebrać ponad 70 litrów wody opadowej? Dla lepszego zobrazowania dodajmy, że na umycie samochodu zużywa się ok. 50 litrów.

Najprostszym sposobem na zebranie deszczówki jest podstawienie zbiornika pod rurę spustową, którą spływa zebrana z dachu woda opadowa. Założenie siatki do rynien i filtra na rurze spustowej ograniczy ilość zanieczyszczeń wpadających do wody. W stojącej deszczówce mogą pojawić się glony, dlatego należy korzystać z niej regularnie. Zebrana w ten sposób woda opadowa ma niską zawartość kamienia, dlatego bardziej nadaje się do podlewania roślin w ogrodzie niż woda z kranu.

Deszczówkę można również wykorzystać w swoim domu. Dostarczana jest ona wtedy poprzez odrębną instalację. Dzięki temu magazynowana woda opadowa może być wykorzystywana do codziennego spłukiwania toalet (szacuje się, że w ciągu doby jedna osoba zużywa 35 litrów) czy do prania.

Specjalistyczne systemy dostarczające wodę deszczową do domu oferują wielostopniowy proces filtracji, który gwarantuje najlepszą jakość wody oraz samoczyszczące się filtry o wydajności filtrowania pow. 95%. Ponadto monitorują poziom wody w zbiorniku – jeśli jest już niedostępna, to system jest automatycznie uzupełniany z wodociągu lub studni.

Magazynowanie wody deszczowej przynosi same korzyści: pozwala zaoszczędzić na wodzie z instalacji wodociągowej do 50% wydatków na potrzeby domu i do 100% na potrzeby ogrodu, chroni zasoby wód podziemnych, przynosząc korzyści dla środowiska naturalnego i odciąża zbiorcze sieci kanalizacyjne.

Większość wody, którą wykorzystujemy na co dzień w domu, nie musi być jakości wody pitnej.

Zobacz film: https://youtu.be/_WIadk_HNV0

Pozostaw komentarz
banner

Popularne

Loading...